top of page

Baw się i ucz- pomysły do kart ze zwierzętami


Jeśli mieliście okazję wydrukować zadania ze zwierzętami, które są dostępne w zakładce ćwiczenia (o, tu) to poznaliście juz kilka z zadań, ktore zaproponowałam, i pod które te karty zostały przeze mnie zrobione. Nie wiedzieliście jednak na pewno, ze w głowie ciągle noszę parę innych pomysłów, które z powodzeniem mogą Wam posłużyć jako pomoc w klasie językowej albo po prostu jako zabawa z dziećmi.

PYTANIA

Zadawajcie pytania w języku, w jakim prowadzicie lekcje, np. angielskim, francuskim itd, lub jeśli wykonujecie zabawy w domu, tak jak wolicie. 😊

Które zwierzęta mają ogon? – dziecko wybiera i układa karty z ‘’ogoniastymi’’ zwierzętami.

Zadawajcie dodatkowe pytania, np. jaki ogon ma krowa? – ponieważ te rysunki przedstawiają raczej takie same ogonki

(z wyjątkiem może foczki czy świnki), można trenować tutaj nazwy kolorów i ewentualnie powtarzać takie same wyrażenia, typu: short, hairy, pointy etc.

Inne pytania, jakie można wykorzystać, to np.:

  1. Które zwięrzeta mają dzióbek?

  2. Które zwierzę ma największe uszy?

  3. Które zwierzę ma kły?

Zróbcie test słówek, niech dzieci wybiorą odpowiednie wyrażenia z grupy wyrażeń: long, short, straight, curly, pink, black, hairy etc.

KOLORY

Pogrupujcie zwierzęta wg kolorów- tu możecie np. rozłożyć kolorowe kartki papieru a4 (najlepiej wycinanka lub kolorowy karton)- biała, siwa, żółta, brązowa, różowa, biało-czarna (na zebrę, pingwina, krówkę). Niech dzieci układają karty ze zwierzętami na kolorowych kartach, mówiąc przy tym np.:

Kot jest biały (The cat is white, Le chat est blanc etc)

Podpiszcie z dziećmi wszystkie karty nazwami kolorów oraz użyjcie kart z nazwami zwierząt, aby ''podpisać'' użyte zwierzaczki.

WIELKOŚĆ

Pogrupujcie zwierzęta wg ich naturalnej wielkości.

Jest to dobre ćwiczenie na słownictwo wyrażeń wielkości. Podstawowe to oczywiście DUŻE-MAŁE, ale możemy używać również słów takich jak: OGROMNE, WIELKIE, MALUTKIE itp, nauczyć się tych określeń w innych językach lub trenować stopniowanie:

The COW is BIGGER THAN the CHICKEN.

Jeśli ułożycie karty wg wielkosci w prostej linii, w zależności od tego, od której strony zaczniecie, dzieci będą mogły trenować różne zdania, np ''idąc'' od najmniejszego zwierzęcia do największego, może to wyglądać np. tak:

Kurczak jest najmniejszy.

Kurczak jest mniejszy od koguta,, a kogut jest mniejszy od osła.

Osioł jest większy od koguta a kogut jest większy od kurczaka.

OPISYWANIE

Natomiast zabawa, która przychodzi na myśl jako chyba najbardziej naturalna, to po prostu opisywanie tego, co widzimy na obrazkach.

Już po wszystkich zabawach, aby utrwalić wiedzę i słownictwo, możemy pokusić sie o pytania o podane zwierzęta. Dzieci już będą mogły odpowiedzieć na pytanie, gdzie mieszka miś polarny, czy jest on duży, jaki ma kolor, i od kogo jest większy a od kogo miejszy.

KARTY LITEROWE

Macie do dyspozycji wiele kart z literami. Wstępnie stworzyłam te karty po to, aby dzieci układały nazwy zwierząt i dopasowywały je pod zwierzęce wizerunki. Na pewno jednak uda Wam sie wykorzystać te karty do innych celów, np. do

tworzenia całkiem nowych wyrazów.

Sprobujcie grupować samogłoski i społgłoski czy polskie litery, albo z mniejszymi dziećmi trenować alfabet, pokazując kartę i prosząc, aby dziecko powiedziało, co to za literka.

DOMY ZWIERZAT

Wydruki z pejzażami także mogą Wam posłużyć jako lekcja. Wyciągnijcie mapę lub globus, oraz dodatkowo opiszcie dziecku, gdzie jest biegun czy gdzie w dżungli żyje małpka. Odgadnijcie, czy małpce w dżungli jest ciepło, czy na farmie krówce żyje sie miło, lub dlaczego miś lubi żyć w lesie.

 

Pobierz karty i ćwiczenia tutaj:

Aby cieszyć się kartami na dłużej, pobierz i sklej pudełka:

 

Jakie Wy macie pomysły na zabawy z wizerunkami zwierząt?

Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach :) !

Jeśli macie pomysły lub życzenia co do kolejnych to zadan chętnie sie z nimi zapoznam :)

#zabawykreatywnie #zwierzeta #lekcjaangielskiego #darmoweszablony #cwiczenia #dlanauczycieli #dlarodzicow #dladzieci #pomysly

bottom of page