top of page

Lalka Matryoshka- jak się nią bawić z dzieckiem?- POMYSŁY


Wydaje się, że w każdej polskiej rodzinie jest chociaż jeden zestaw Matrioszek. Pamiętam, jak za każdym razem, kiedy byłam u babci, Matrioszka musiała znaleźć się w moich rękach chociaż na chwilę. Przyznam szczerze, że nie wyobrażam sobie mojego domu bez tej laleczki.

Nie da się ukryć, że i Róża jest z nich zadowolona- był czas, kiedy dosłownie codziennie po nie sięgała.

Matrioszki to pomoc edukacyjna, która odgrywa dużą rolę w treningu funkcji poznawczych, takich jak percepcja wielkości, pamięć oraz mowa. Prócz tego ćwiczy motorykę rąk (dziecko manipuluje otwierając i zamykając), trenuje koordynację wzrokowo-ruchową oraz może przynieść korzyści emocjonalne, podczas projekcji na laleczki dowolnych postaci z rodziny, otoczenia, itp. Dzięki temu, że lalki są jednakowe, dziecko może przypisać im jakąkolwiek rolę, zgodnie z własnymi upodobaniami lub potrzebami emocjonalnymi.

Ponieważ laleczki różnią się jedynie wielkością, pozwala to dziecku skoncentrować uwagę na tym jednej cesze i trenować spostrzeganie wielkości i różnic w wielkości.

Konkretna laleczka jest spostrzegana na tle innych, dzięki temu dziecko trenuje rozróżnianie figury od tła. Jest to umiejętność potrzebna w trakcie nauki pisania i czytania.

Natomiast sama możliwość schowania każdej laleczki w większej od niej, jest fascynująca, angażuje dziecko i zachęca do próbowania.

Podstawowe zabawy z Matrioszkami to przede wszystkim ich otwieranie, wyciąganie, składanie, wkładanie z powrotem.

Dobrą zabawą dla dzieci jest również układanie lalek od najmniejszej do największej/ od największej do najmniejszej. Dziecko przyswaja w ten sposób pojęcia mała-duża.

Zabawa w A-ku-ku - dobra szczególnie w przypadku mniejszych dzieci

Chowanie mniejszej Matrioszki do większej i nauka pojęć jest – nie ma.

Chowanie kuleczki w jednej z lalek i zgadywanie, gdzie jest kuleczka.

Alternatywnie możemy schować najmniejszą część do jednej z lalek i zgadywać, która lala chowa w sobie tę najmniejszą.

Chowanie różnych przedmiotów we wszystkich laleczkach, i szukanie tego jednego, konkretnego, np. chowamy w jednej lalce groch, w drugiej kamyczek, w trzeciej pieniążek, w czwartej kulkę z plasteliny. Ważne, by dźwięki wydawane przez każdy przedmiot był specyficzny i aby nie były do siebie zbyt podobne. Dziecko ma za zadanie znaleźć laleczkę, w której jest pieniążek. ''Grzechocząc'' Matrioszkami odszukuje przedmiot po wydawanym dźwięku.

Zabawa w różnice- możemy wykorzystać Matrioszki do odnajdywania różnic. Szczególnie te lalki, które pomalowane są w kwiaty będą się nadawać do tego rodzaju gry. Bawimy się w odnajdywanie np. tej lalki, która ma na sobie 5 kwiatków, 7 listków lub np. 10 jagódek. Możemy też zadać pytanie, która z lalek ma najmniej kropek/rzęs itp.

Zapamiętywanie kolorów i elementów- upewnijmy się, że dziecko dobrze zna wygląd lalki, po czym schowajmy ją za siebie i zadawajmy pytania typu:

- czy lalka ma na sobie kolor niebieski?

- jakiego koloru są kwiaty na lalce?

-jakiego koloru jest bluzeczka Matrioszki?

- czy lalka ma chustkę na głowie?

-czy umiesz wymienić wszystkie kolory, którymi wymalowana jest lalka?

Dopasowywanie wielkości- na kartce obrysujmy dna każdej z lalek, pamiętając, by nie rysować ich w rządku od najmniejszej do największej. Wielkości lalkowych ''śladów'' powinny być wymieszane. Dziecko ma za zadanie dopasować lalkę do śladów na kartce.