Wyobraźnia, wyobraźnia...czy naprawdę taka ważna?
Tak! Zwłaszcza u naszych dzieci. Dzięki swojej wyobraźni dzieci mogą zasklepić luki w wiedzy o świecie, co pozwala im tłumaczyć sprawy, których nie rozumieją ( "Dlaczego pada deszcz? To sikają aniołki"- True Story). Dodatkowo, wyobraźnia umożliwia też ciekawą zabawę i swobodną twórczość, jest źródłem nowych pomysłów. Zabija nudę, a także, co ważne dla kształtowania się umiejętności społecznych dziecka, pozwala mu przewidywać skutki swoich działań.
Wyłączamy zatem MiniMini i zabieramy się do zabaw:
1. Zmyślony Przyjaciel - Porozmawiajcie o Wymyślonym Przyjacielu Twojego dziecka. Kto nim jest? a może to jakaś zabawka? jaki ma charakter? co lubi? Jaki ma głosik? Jeśli dziecko nie miało takiego Przyjaciela do tej pory, to teraz już dzięki tej zabawie nigdy nie będzie czuło się samo. Można również porozmawiać o Aniołku Stróżu, którego dziecko już prawdopodobnie zna z tzw. paciorka. Jak Twój Aniołek wygląda,jakie ma imię, czy zawsze jest przy Tobie, czy ma swój ulubiony kącik w pokoju?
2. Klocki- jak dla mnie do tej pory najbardziej genialna zabawka świata. Możliwości są niewyczerpane. Za każdym razem nowe odkrycia. Kto układał, ten wie.
3. Podwodny świat (Lawa! Wersja Light)- na dywanie albo pod stołem, a może po całym mieszkaniu nawet- wynurzajcie się, pływajcie, poznawajcie rafę koralową, bawcie się z delfinami albo uciekajcie od rekinów...
4. Co by było, gdyby...mama była chłopcem, mieszkalibyśmy na Księżycu, kotek byłby psem a rybka umiała chodzić?
5. Malowanie muzyki- posłuchajcie instrumentalnej muzyki i namalujcie, co widzicie, kiedy słuchacie utworu.
6. Czytaj dziecku dużo książek, zwłaszcza przed snem-Dziecko, które kładzie się spać jest bardziej wrażliwe na bodźce z zewnątrz. Słuchając bajki lub opowieści dziecko będzie sobie wyobrażać miejsce, w którym rozgrywa się opowieść, bohaterów, ich wygląd, zachowanie i każdy inny szczegół.
7. Światło i cień- klasycznie. Potrzeba tylko rączek, ściany i źródła światła. Bawcie się kształtami, odgrywajcie scenki.
8. Kształty- każdy przedmiot można rozebrać na czynniki pierwsze, czyli...podstawowe kształty. Na kartce narysuj np. 3 koła, po czym poproś dziecko by znalazło ten kształt w domu trzy razy i koła wypełniło. Może to być np. guzik, okrągłe lustro albo denko od słoika. Kształty są wszędzie! Patrzcie na przedmiot z boku, z dołu, z góry, zwróćcie uwagę wzory obrusa albo poduszek.
9. Jak Mała Syrenka- pamiętacie, jak Mała Syrenka kolekcjonowała ludzkie przedmioty i nadawała im nowe znaczenie, z braku wiedzy o świecie na lądzie? Zapomnijcie, do czego służy łyżka, widelec, szczotka czy lampa, i nadajcie przedmiotom zupełnie nowe znaczenia.
10. Zupa dla ślimaka- stwórzcie trawiastą ( a może rumiankową albo plastelinową?) zupę. Byle kreatywnie. A jeśli nie boisz się próbować pyszności stworzonych przez swojego Malucha, to czemu nie dać się wykazać dziecku w kuchni? Wystarczy podać produkty, które zmieszane razem nie wywołają w degustujących kwaśnych minek. Aby zabawa była iście kucharska, zadbaj, aby dziecko miało dużo ''przypraw'', którymi,jak prawdziwy Chef, będzie doprawiać swoje dzieło.
11. Tworzenie kolorów- farbkami mieszajcie kolory po to, by powstał ciekawy kolor, po czym nadajcie mu nazwę. może to być odcień fioletu albo różu, albo zupełnie inny, magiczny kolor nie z tego świata.
12. Dawno dawno temu....- Zacznij bajkę, powiedz jedno zdanie. Poproś, aby dziecko powiedziało następne zdanie. Zadbaj, aby w Waszej bajce nie zabrakło zdań, w których coś się dzieje (np. Król pobiegł do Królowej, Myszka zamieniła się w Kota, Panna Niteczka zapomniała całkiem, jak tańczyć itp.). Po kolei, niech każda osoba opowiada tylko jedno zdanie aż w końcu skończycie bajkę.
A Wy? Jakie macie kreatywne zabawy? Dajcie znać koniecznie!
